THE ORDER OF THE COIF

EXECUTIVE COMMITTEE
2013-2015

Patricia Cain, Santa Clara Law
Hon. Keith P. Ellison,  U.S. District Court, Southern District of Texas

Emily Kadens, Northwestern University

PAST EXECUTIVE COMMITTEES

The Officers and the following members:


        1910-13
ALLAN J. CARTER 
GEORGE P. COSTIGAN 
FREDERIC B. CROSSLEY 
RICHARD Y. HOFFMAN
SAMUEL H. ROBERTS
THEODORE SCHMIDT
JOHN RALPH TASCHER
     1913-16
NATHAN WILLIAM MacCHESNEY
MANLEY O. HUDSON
WILLIAM E. MIKELL
       1916-19
HENRY W. BALLANTINE 
H. CLAUDE HORACK 
CHARLES A. HUSTON
       1919-22
HENRY W. BALLANTINE 
H. CLAUDE HORACK 
CHARLES A. HUSTON
       1922-25
HENRY W. BALLANTINE 
OLIVER S. RUNDELL 
KENNETH C. SEARS
      1925-28
HENRY W. BALLANTINE 
CHARLES K. BURDICK 
GROVER C. GRISMORE 
      1928-31
GEORGE P. COS'NGAN 
EVERETT FRASER 
GROVER C. GRISMORE 
       1931-34
ROLLIN M. PERKINS
HAROLD SHEPHERD
LYMAN P. WILSON
        1934-37
GEORGE E. OSBORNE
OLIVER S. RUNDELL
WILLIAM C. VA VLECK
        1937-40
ALBERT H. HARNO
ROBERT E. MATHEWS
WILLIAM L. PROSSER
       1940-43
RAY A. BROWN
JOHN B. HURLBUT
ROBERT S. STEVENS
       1943-46
PERCY BORDWELL
ELLIOTT E.CHEATHAM
CHARLES T. McCORMICK
       1946-49
JUDSON CRANE
MERTON L. FERSON
JOHN RITCHIE
       1949-52
CHARLES BUNN
JOHN L. DAWSON
WILLIAM R. ROALFE
       1952-55
E.W. PUTTKAMMER
CLARENCE M. UPDEGRAFF
ROBERT J. FARLEY
       1955-58
JOHN RITCHIE, III 
PAGE KEETON 
HARDY CROSS DILLARD
        1958-61
JOHN P. DAWSON 
ORRIN B. EVANS 
WILLIAM B. LOCKHARD
      1961-64
ALFRED F. CONARD 
JUDSON F. FALKNOR 
JO DESHA LUCAS
     1964-67
SANFORD H. KADISH 
WEX S. MALONE 
SAMUEL D. THURMAN
      1967-70
W RAY FORRESTER 
PAUL G. KAUPER 
STEFAN A. RIESENFELD
       1970-73
JEFFERSON B. FORDHAM 
BERTEL M. SPARKS 
ALLAN D. VESTAL
     1973-76
HAROLD CRAMER
JOSEPH R. JULIN
SANFORD H. KADISH
       1976-79
HERMA HILL KAY
PRENTICE H. MARSHALL
DON W. SEARS
      1980-82
WFRANCES A. ALLEN
HANS A. LINDE
RICHARD C. MAXWELL
       1983-85
RICHARD C. MAXWELL
JOSEPH T. SNEED
BERNARD WOLFMAN
     1986-88
MARY ANN GLENDON
HARRY T. EDWARDS
JESSE CHOPER
     1989-91
HARRY T. EDWARDS
JOAN M. KRAUSKOPF
JUDITH W. WEGNER
     1992-94
RANDY BARNETT
MARY DOYLE
HARRY T. EDWARDS
      1995-97
JAMES K. LOGAN
ERIK JENSEN
JAN VETTER
       1998-00
LOUIS H. POLLAK
ALISON GREY ANDERSON
ERIK M. JENSEN
         2001-03
DEBORAH A. DEMOTT
ALEX M. JOHNSON
LOUIS H. POLLAK
        2004-06
WILLIAM C. CANBY, JR.
CHARLOTTE CRANE

MICHAEL HEISE

       2007-09
 KEITH P. ELLISON 
WENDY COLLINS PERDUE  
ROBERT B. THOMPSON                                                                   

      2010-12
KEITH P. ELLISON
 EMILY KADENS
RUTH OKEDIJI